جزئیات آب اکسیژنه

Card image cap

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه ۳۵ % H2O2 هیدروژن پراکسید – گروه تولیدی رایان شیمی

آب اکسیژنه (  پراکسید هیدروژن) با فرمول شیمیایی H2O2 مایع ای است با خصوصیات و کاربردهای متفاوت؛

این مایع در صانع مختلفی نظیز  صنایع کاغذسازی، بهداشتی، هوا فضا، دارویی، نظامی، رنگ و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد و علت گستردگی کاربرد آن در صنایع مختلف، مربوط به خواص ویژه متفاوت است. این ماده شیمیائی در داخل کشور با گریدهای صنعتی و غذایی مختلف با درجه خلوص۳۰% الی ۷۰% بکار برده می شود. که شرکت رایان شیمی با گرید ۳۵% سعی بر فراهم کردن این ماده ازشمند برای کاربران عزیز دارد.

ستفاده از پراکسید هیدروژن با غلظت ۳۵ درصد در مواد غذایی کمی بحث برانگیز است، زیرا جامعه علمی به طور یکسان مزایا و معایب را ذکر کرده است. اگر چه در صنایع غذایی برای حفظ و ذخیره مواد غذایی استفاده می شود، USFDA در مورد استفاده از پراکسید هیدروژن با قدرت بالا برای اهداف دارویی هشدار می دهد.

 
خواص فیزیکی و شیمیایی آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید)

 
نام
    
پراکسید هیدروژن
فرمول  شیمیایی
    
H2O2
جرم مولی
    
‎ ۳۴٫۰۱۴۷ g/mol
شکل ظاهری( گرید۵۰-۳۵%)
    
محلول بیرنگ در آب
بو
    
کمی تند
چگالی
    
۲۰°C , 30percent 1.110 (g/cm3)x
دمای ذوب
    
‎-۰٫۴۳ °C, 273 K, 31 °F
دمای جوش
    
‎۱۵۰٫۲ °C, 423 K, 302 °F
عدد اسیدی
    
۱۱٫۷۵
ویسکوزیته
    
۱٫۲۴۵ cP (20 °C) c
برای نمایش نمودار ویسکوزیته کلیک کنید
حلالیت در آب
    
امتزاج پذیر
حلالیت
    
محلول در آب ، اتر و الکل – نامحلول در هیدروکربنهای سبک

نمونه استفاده های آب اکسیژنه:

از آب اکسیژنه می توان برای شستشو و ضد عفونی جراحات سطحی استفاده نمود. در این صورت فرمول توصیه شده باید حداکثر ۵% باشد. تکه ای پنبه را به محلول آغشته کرده و به آرامی روی قسمت آسیب دیده بکشید.

    سفید کردن لباس ها

این محلول می تواند جایگزین سفید کننده های شیمیایی باشد. برای سفید کردن لباس ها کافی است یک فنجان آب اکسیژنه را در ظرف آب ریخته و لباس ها را در آن خیس کنید. این ماده برای از بین بردن لکه خون بسیارمؤثر و فوری است.

    درمان قارچ های پا

برای درمان مشکلات قارچی مکرر پاها و انگشتان توصیه می شود از محلولی به نسبت نصف آب اکسیژنه و نصف آب استفاده گردد. شب ها چند دقیقه ای پاها را در این محلول خیس کرده و سپس کاملا خشک کنید.

    شستوی دهان و لثه ها

استفاده از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان و دندان ها بسیار مؤثر و مقرون به صرفه است. البته باید مراقب بود که بلعیده نشود زیرا ممکن است تحریکات داخلی ایجاد کند. علاوه بر خواص پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دهان، آب اکسیژنه می تواند به درمان مؤثر التهابات لثه و عفونت های گلو نیز کمک کند. برای رفع التهابات توصیه می شود از حالت خالص آن استفاده کرد اما در صورت غرغره کردن باید با نصف مقدار آب مخلوط شده و چند ثانیه بیشتر طول نکشد.

    سفید کردن دندان ها

اگر از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان مرتب استفاده کنید متوجه خواهید شد که به مرور زمان دندان های شما سفیدتر از قبل شده است.

    بهبود لکه های پوستی

اب اکسیژنه برای از بین بردن لکه های پوستی عالی است. برای مشاهده تاثیر آن باید به طور مرتب طی دو هفته استفاده شود. توصیه می شود به کمک پنبه آغشته به آن روی لکه های پوستی البته به جز اطراف کشیده شود زیرا ممکن است تحریکاتی در پی داشته باشد.

نظافت منزل

۵۰ میلی لیتر آب اکسیژنه ۳% را در مایع ظرفشویی معمول بریزید و تاثیر فوق العاده آن در تمیزی ظرف ها را ببینید.  برای تمیز کردن تخته گوشت و از بین بردن باکتری های آن مخلوطی از آب اکسیژنه ۳% را با مقدار مساوی سرکه تهیه نمایید. همچنین برای نظافت و ضدعفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی این نوع آب اکسیژنه را با مقدار مساوی آب مخلوط کرده و استفاده نمایید.

    درخشندگی موها

بسیاری از محصولات مراقبت از موها حاوی آب اکسیژنه هستند. شما هم می توانید در منزل محلولی آماده کنید که به درخشندگی موها کمک کند. ۵۰% آب اکسیژنه ۳% را با این مقدار آب مخلوط کرده و آن را در اسپری بریزید. آن را روی موهای خیس بپاشید و و مانند معمول شانه بزنید. درخشندگی موها به تدریج دیده می شود. مقدار بیش از حد استفاده نکنید زیرا ممکن است تاثیر نه چندان مطلوبی داشته باشد.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد