جزئیات تولوئن ۹۹%

Card image cap

تولوئن نیز بعنوان یک هیدروکربن آروماتیک شناخته می‌شود. این مایع بی‌رنگ و عاری از آب است و بوی آن مربوط به بوی رنگ است. این یک مشتق بنزن تک جانشین شده، متشکل از یک گروه ch3 متصل به یک گروه فنیل است. به هر حال اسم آیوپاک آن است. تولوئن عمدتاً به عنوان خوراک صنعتی و حلال مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان حلال در بعضی از انواع رنگ, سیمان تماسی و چسب هواپیمای مدل, تولوئن به عنوان یک محرک تفرجی استفاده می‌شود و پتانسیل ایجاد آسیب عصبی شدید را دارد.
خواص شیمیایی

تولوئن به عنوان یک هیدروکربن آروماتیک معمولی در جانشینی الکتروفیلی آروماتیک واکنش می‌دهد. از آنجا که گروه متیل خواص آزاد کننده الکترون بیشتری نسبت به یک اتم هیدروژن در همان موقعیت دارد، تولوین واکنش‌پذیر است از بنزن به سمت الکتروفیل است. گروه متیل تحت شرایط رادیکال آزاد تحت هالوژناسیون قرار می‌گیرد. برای مثال, n – فنیل (nbs) با تولوین در حضور کاتالیزور منجر به بنزیل برمید شد. همین تبدیل می‌تواند در حضور نور uv یا حتی نور خورشید انجام شود. تولوئن نیز ممکن است با درمان آن با hbr و h2o2 در حضور نور تولید شود.

کاربرد های تولوئن

تولوئن عمدتاً به عنوان ماده اولیه بنزن از طریق هیدرو دی آلکیلاسیوناستفاده می‌شود:

دومین کاربرد در ردیف دوم شامل ترکیب با مخلوطی از بنزن و زایلن است. زمانی که اکسید شده، بنزن آلدهید و بنزوئیک‌اسید، دو ماده حد واسط مهم را تولید می‌کند.همنچنین این ماده در صنایع دیگری نیز کاربرد دارد که میتوان موارد زیر بدان اشاره می شود.

مواد منفجره

سنتز مواد منفجره نیازمند تولوئن و اسید نیتریک است . در این سنتز, تولوئن به عنوان محصول میانی به عنوان محصول میانی قبل از اینکه بار سوم را به صفر برساند. به عنوان محصول میانی استفاده می‌شود. در عمل, سنتز نانو ذرات, مقادیر قابل‌توجهی از آب و هوا را تولید می‌کند.

فوم:

برای تولوئن لازم است, که برای تولید فوم‌های پلی یورتان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حلال:

تولوئن یک حلال معمولی است. به عنوان مثال برای رنگ‌ها ، رقیق کننده های رنگ . درزگیرهای سیلیکونی . بسیاری از رجنتسهای شیمیایی ، لاستیک ، جوهر چاپی.  چسب ها (چسب ها) ، لاک ها ، برنزه های چرمی و ضد عفونی کننده ها.

سوخت :

تولوئن می‌تواند به عنوان تقویت‌کننده اکتان در سوخت‌های بنزینی برای موتورهای احتراق داخلی به کار رود. این تیم در سال ۱۹۸۰ در فرمول یک شرکت هوندا در سال ۱۹۸۰ به میزان ۸۶ % سوخت تولید کرد. ۱۴ % باقی مانده “پر کننده” n – هپتان، برای کاهش اکتان تا تلاقی با محدودیت‌های سوختی فرمول یک بود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد