جزئیات فسفریک اسید

Card image cap

اسید فسفریک یک اسید ضعیف است.  اسید اورتو فسفوریک به فسفریک‌اسید اشاره می‌کند که نام آیوپاک برای این ترکیب است. پیشوند اورتو – برای تمایز اسید از اسیده‌ای فسفریک که polyphosphoric نامیده می‌شوند، استفاده می‌شود.

اسید اورتو فسفریک یک اسید غیر سمی است که وقتی خالص است در دمای اتاق و فشار جامد است.

معمول‌ترین منبع اسید فسفریک، یک محلول آبی ۸۵ درصد است؛ این محلول بی‌رنگ، بدون بو، هستند. محلول ۸۵ % یک مایع آبکی است، اما هنوز به شکل pourable است.

اگرچه فسفریک‌اسید تولید یک اسید قوی را برآورده نمی‌کند اما محلول ۸۵ درصد می‌تواند به شدت به پوست آسیب رسانده و به چشم‌ها آسیب برساند.
خصوصیات

 
موارد کاربرد

استفاده غالب از اسید فسفریک برای کودها, مصرف تقریباً ۹۰ % تولید می‌باشد.

اگرید مواد غذایی اسید فسفریک برای اسیدی کردن غذاها و نوشیدنی هایی از جمله انواع کولا و مرباها ،که  طعم تند یا ترشی دارند استفاده می شود.

نوشیدنی‌های نرم حاوی اسید فسفریک که شامل کوکا کولا می‌باشد، گاهی اوقات سودای فسفات یا فسفات نامیده می‌شوند. اسید فسفریک در نوشیدنی‌های غیرالکلی پتانسیل ایجاد فرسایش دندان را دارد. اسید فسفریک همچنین دارای پتانسیل برای کمک به تشکیل سنگ کلیه، به ویژه در آن‌هایی است که قبلاً سنگ کلیه داشتند.

 

کاربردهای مخصوص اسید فسفریک عبارتند از:

در عملیات ضد زنگ با روکش تبدیل فسفات

یک استاندارد خارجی برای رزونانس مغناطیسی هسته فسفر – ۳۱.

در سلول‌های سوختی فسفریک‌اسید.

در تولید کربن فعال

در پردازش های نیمه هادی مرکب، به اچ ایندیم گالیم آرسنید انتخاب با توجه به ایندیم فسفید

در میکروساختار برای خنثی کردن نیترید سیلیکون به صورت انتخابی با توجه به دی اکسید سیلیکون. در میکروسکوپ برای تولید الیاف سیلیکون نیترید به صورت انتخابی با توجه به دی اکسید سیلیکون استفاده می شود.

به عنوان یک تنظیم گر pH در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد