جزئیات پروپانول (ایزوپروپیل الکل)

Card image cap

ایزوپروپیل الکل یک ترکیب شیمیایی بی‌رنگ و قابل‌اشتعال با بوی قوی است.

این ماده یک گروه ایزوپروپیل با یک گروه هیدروکسیل یکی از ساده‌ترین اشکال از الکل ثانویه است، که در آن اتم کربن الکل به دو اتم کربن دیگر متصل می‌شود. این یک ایزومر ساختاری از ۱ – propanol و اتیل متیل اتر است.

فرمول شیمیایی: C3H8O

انواع بسته بندی

۱ لیتری شیشه ای

۲٫۵ لیتری شیشه ای

۱ لیتری ظروف پلی اتیلن

۲٫۵ لیتری ظروف پلی اتیلن

۵ لیتری ظروف پلی اتیلن

۱۰ لیتری ظروف پلی اتیلن

۲۰ لیتری ظروف پلی اتیلن

 خواص شیمیایی
مهمترین خاصیت ایزوپروپیل الکل داخل سازی گروه پروپوکسی یا ایزوپروپیل در مولکول های آلی دیگر است. بکارگیری ایزوپروپیل الکل برای این منظور تقریباً ۶۰ درصد تولید آن را جوابگو است . بیشتر محصول برای تولید مواد شیمیایی کشاورزی، دارویی، کاتالیزور های فرایندی حلال ها مصرف می شود.
ایزوپروپیل الکل واکنش های شاخص یک الکل نوع دوم را پذیرا است  و ایزوپروپیل الکل می تواند هیدروژن گیری اکسید ،استری، اتری ، آمین دار هالوژن دار شود یا به عبارت دیگر در این موضوع خیلی آسان تر از الکل های نوع اول پروپیل الکل نرمال یا اتیل الکل تغییر و تبدیل می شود. تولید آلومینیوم ایزوپروپوکسید و ایزوپروپیل هالیدهای تجاری مهم این واکنش پذیری را نشان می دهد .

واکنش اول تعویض اتم هیدروژن گروه هیدروکسیل را همراه با تولید هیدروژن شامل می شود شود و در واکنش آخر گروه هیدروکسیل توسط هالوژن جانشین می شود. بنابراین آلومینیوم ایزوپروپیل کسید به مقدار کمی بر اثر تقدیر برگشت کننده ایزوپروپیل الکل یا تراشه آلومینیوم تولید می شود.
مصارف شیمیایی
رشد مصرف ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ماده اولیه برای تولید استن از روش های متغیر و بازار تولید استن تاثیر می پذیرد، به علاوه ایزوپروپیل الکل در تولید مواد شیمیایی دیگر نیز مصرف می شود.

۱)پروپیل الکل به عنوان حلال
به علت توازن بین الکل آب و مشخصات هیدروکربن مانند آن ایزوپروپیل الکل یک حلال عالی و ارزان قیمت است که از قوانین دولتی و عوارضی که بر روی الکل اعمال می شود مبرا است. سمیت پایین ایزوپروپیل الکل مصرف آن را بر متیل الکل مورد توجه قرار داده است. با وجود اینکه الکل اول اول کمی از نظر قیمت بالاتر است در نتیجه ایزوپروپیل الکل به عنوان یک حلال در بسیاری از تولیدات مصرفی همچنین تولیدات ت و عملیات صنعتی به کار می رود برای مثال تولید گاز و استخراج های آن

  ۲) کاربردهای پزشکی
ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ماده میکروب کش و ضدعفونی کننده برای مصرف در منزل در بیمارستان و در صنعت به کار میرود در این کاربردها دو برابر موثرتر از اتیل الکل است.
خواص فیزیکی

 
فرمول شیمیایی     C3H8O
جرم مولکولی     ۶۰٫۰۹۶ g·mol−۱
ظاهر     مایعی بی رنگ
غلظت     ۰٫۷۸۶ g/cm3 (20 °C)
نقطه ذوب     

−۸۹ °C (−۱۲۸ °F; 184 K)
 نقطه جوش     

۸۲٫۶ °C (180.7 °F; 355.8 K)
حلالیت در آب     حل پذیری با آب
حل پذیری     حل شونده در با بنزن، کلروفرم، اتانول، اتر، گلیسیرین، محلول در استون
      

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد