جزئیات کلرفرم ۹۹%

Card image cap

کلرفرم ۹۹%
گروه تولیدی رایان شیمی

این یک مایع بی‌رنگ، خوشبو است که در مقیاس بزرگ به عنوان یک پیشرو برای PTFE تولید می‌شود.

هم چنین آن ماده متشکله جدید است. این یکی از چهار chloromethanes و یک trihalomethane است. این داروی بی‌هوشی قوی، ماده سرخوشی آور و داروی آرام‌بخش است که به هنگام استنشاق یا بلعیدن آن فرو می‌رود.

بسیاری از انواع جلبک دریایی، کلروفرم و قارچ‌ها را تولید می‌کنند و گفته می‌شود که قارچ‌ها این ماده را در خاک تولید می‌کنند.

همچنین اعتقاد بر این است که این فرآیند به تولیدات طبیعی کلروفرم در خاک کمک می‌کند، اگرچه این مکانیسم هنوز مشخص نیست.

کلرفرم به آسانی از آب سطحی و سطح آب عبور می‌کند و در هوا تحت فشار قرار می‌گیرد تا phosgene، دی کلرومتان، formyl کلرید، کربن دی‌اکسید، کربن دی‌اکسید و هیدروژن کلرید ایجاد کند.

نیمه عمر آن در هوا از ۵۵ تا ۶۲۰ روز در نوسان است. آب در آب و خاک کند است. کلرفرم به طور قابل‌توجهی در ارگانیسم‌های آبزی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
کاربرد ها

از لحاظ مقیاس، مهم‌ترین واکنش کلروفرم با فلورید هیدروژن برای دادن monochlorodifluoromethane (CFC – ۲۲)، یک ماده جدید در تولید پلی تترا polytetrafluoroethylene (تفلون) قرار دارد.

واکنش در حضور یک مقدار کاتالیتیک از آریل هالید ها مخلوط انجام می‌شود. سپس Chlorodifluoromethane به tetrafluoroethylene تبدیل می‌شود،که یکی از مواد اصلی تفلن است.

حلال ها

هیدروژن متصل به کربن در کلروفرم در پیوند هیدروژنی کاربرد دارد.

در سراسر جهان، کلرفرم نیز به عنوان حلال برای چربی، روغن، rubber، alkaloids، waxes، gutta، percha، و resins به عنوان یک عامل تمیز کننده، سم دودی غلات، در آتش، و در صنعت لاستیک استفاده می‌شود.
داروی بیهوشی

این داروی بی‌هوشی برای اولین بار در سال ۱۸۴۲ توسط روبرت مورتیمر Glover توصیف شد که مدال طلای انجمن Harveian را برای آن سال به دست آورد.

Glover همچنین آزمایش‌های عملی بر روی سگ‌ها انجام داد تا تئوری‌های خود را اثبات کند.

گلاور و همکارانش علاوه بر اصلاح این ساختار و آن‌ها را در پایان‌نامه دکتری خود در دانشگاه ادینبرگ در تابستان ۱۸۴۷ به آن‌ها معرفی کرد.

خانم جیمز یانگ، متخصص زایمان اسکاتلندی، یکی از افراد مورد نیاز برای خواندن این پایان‌نامه بود، اما بعدها ادعا کرد که هرگز این پایان‌نامه را نخوانده و به طور مستقل به نتایج خود رسیده‌است.
استفاده مجرمانه

کلرفرم مشهور است که توسط مجرمان برای بی‌هوش کردن، گیجی، یا حتی قربانیان قتل مورد استفاده قرار گرفته‌است. جوزف هریس در سال ۱۸۹۴ با استفاده از کلروفرم به سرقت از مردم متهم شد.
ایمنی

کلرفرم به عنوان محصول جانبی آب با کلرینه شدن آب به همراه طیف وسیعی از محصولات ضد عفونی دیگر شناخته می‌شود و معمولاً در آب لوله‌کشی شهری و استخرهای شنا وجود دارد.
داروسازی

این ماده به خوبی جذب و متابولیزه میشود و در بدن پستانداران به سرعت بعد از استنشاق ازطریق پوست حذف می‌شود.

 

خواص
خصوصیات
فرمول مولکولی     CHCl3
جرم مولی     ۱۱۹٫۳۸ g mol−۱
شکل ظاهری     Colorless liquid
چگالی     ۱٫۴۸۳ g/cm3
دمای ذوب     −۶۳٫۵ درجه سلسیوس (−۸۲٫۳ درجه فارنهایت; ۲۰۹٫۷ کلوین)
دمای جوش     
‎۶۱٫۲ °C, 334 K, 142 °F
انحلال‌پذیری در آب     ۰٫۸ g/100 mL (20 °C)
ضریب شکست (nD)     ۱٫۴۴۵۹
ساختار
شکل مولکولی     Tetrahedral

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد