اتانول چیست؟

اتانول چیست؟

اتانول نوعی الکل است که می‌تواند با بنزین مخلوط شود و در وسایل نقلیه موتوری مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از پمپ‌بنزین‌ها سوخت مخلوط را تامین می‌کنند که معمولاً ۱۰ درصد اتانول و ۹۰ درصد بنزین است.خودروها برای استفاده از این ترکیب سوخت به هیچ تغییراتی نیاز ندارند.

خودروهای سوخت فلکس، که در سیستم‌های سوخت تغییراتی دارند، می‌توانند از E۸۵ استفاده کنند که ترکیبی از ۸۵ درصد اتانول و ۱۵ درصد بنزین است.با این اصلاحات، این خودروها می‌توانند از بنزین مستقیم یا هر ترکیبی از اتانول تا ۸۵ درصد استفاده کنند.
اتانول از کجا می آید؟

اتانول را می توان از بسیاری از منابع نشاسته از جمله ذرت ، گندم ، سورگوم دانه ، جو و سیب زمینی و از محصولات شکر مانند نیشکر و سورگوم شیرین تخمیر کرد.

از آنجا که عرضه فراوانی از ذرت وجود داشته است ، بیشتر اتانول ساخته شده در ایالات متحده از ذرت است.

بیشتر اتانول در غرب میانه و غرب بالا تولید می‌شود، جایی که گیاهان اتانول به آن نزدیک هستند و منبع ثابتی از ذرت، دسترسی به منابع آب، و تولید دام در آن نزدیکی دارند.

فرآورده جانبی تولید اتانول دانه های تقطیر کننده ای است که می توان آنها را به صورت دام مرطوب یا خشک تغذیه کرد.

از آنجا که دانه های تقطیر مرطوب قابل نفوذ و سنگین هستند و این به هزینه های حمل و نقل نیز می افزاید ، معمولاً در شعاع ۱۰۰ مایلی گیاه اتانول مورد استفاده قرار می گیرد.

دانه های تقطیر شده با ثبات تر و حمل و نقل آسان تر هستند زمانی که یک تولید کننده اتانول آنها را خشک می کند با این حال ، این باعث افزایش هزینه انرژی برای تولید کننده اتانول می شود

به دلیل دارا بودن فیبر زیاد ، بیشتر دانه های مقطر به گوشت گاو و گاو شیری تغذیه می شوند با این حال ، آنها همچنین می توانند به عنوان مرغ و خوراک خوک مورد استفاده قرار گیرند.
اتانول چگونه درست می شود؟

در اکثر گیاهان جدید اتانول هسته گیاهان ذرت نیز به عنوان گیاهان “آسیاب خشک” شناخته می شوند. سپس آب به همراه آنزیم ها به ذرت زیرزمینی اضافه می شود تا نشاسته برای تخمیر تبدیل شود.
 این مخلوط که تخت عنوان ماش نیز شناخته می شود ، برای پاشیدن نشاسته بیشتر پخته می شود.
قبل از افزودن آنزیم دوم (گلوکو آمیلاز) به خمیر ، مایه را از روی اجاق ها برداشته و اجازه می دهد تا خنک شود.
این آنزیم به تبدیل نشاسته مایع به قند کمک می کند.

مخمر به خمیر اضافه می شود و تخمیر باعث اتانول و دی اکسید کربن می شود.
بعد از حدود دو روز، فرآیند تخمیر کامل شده و خمیر دوباره گرم می‌شود.بعد از حدود دو روز، فرآیند تخمیر کامل شده و خمیر دوباره گرم می‌شود.

در طول فرآیند گرمایش، اتانول به بخار تبدیل می‌شود که جمع‌آوری می‌شود.

در حالی که باقی مانده ذرت و مخمر باقی می‌مانند.

بخار اتانول سرد شده و به مایع تبدیل می‌شود.

این مایع برای حذف آب اضافی از اتانول به دست می‌آید و اتانول “بدون آب یا ۹۶ %” را برای مخلوط کردن با بنزین تولید می‌کند.

نوآوری‌های اصلی متعددی در فرآیند آسیاب خشک وجود دارد که:

    بهبود بهره وری انرژی
    کاهش مصرف آب
    کاهش اندازه و پیچیدگی کارخانه اتانول
    محصولات اضافه ارزش افزوده را به اضافه اتانول، CO۲ و دانه‌های تقطیر شده بازیافت کنید.

این نوآوری‌ها و تحقیقات فرآیند مستمر فرصت‌های اقتصادی بهتری را در تولید اتانول گندم ایجاد می‌کنند و روش‌های نگاه کردن به یک کارخانه اتانول به عنوان یک سرمایه‌گذاری اجتماعی را تغییر می‌دهند.

اتانول همچنین می تواند توسط یک فرآیند آسیاب مرتوب تولید شود که ذرت را به چندین مؤلفه مختلف تفکیک می کند و گزینه های زیادی برای محصولات نهایی از جمله اتانول در اختیار دارد.

تولید اتانول آسیاب های مرطوب بسیار پیچیده تر هستند و از هزینه های بسیار بالاتری نسبت به گیاهان آسیاب خشک برخوردار هستند.

با وجود پایه تاسیس گیاهان اتانول با استفاده از دانه های حاوی نشاسته به عنوان خوراک ،  روشهای جالب دیگر ساختن الکلهای سوختی توسط تخمیر وجود دارد.

در حال حاضر، محققان در حال مطالعه راه‌هایی برای تولید اتانول از سلولز هستند که از زیست توده مانند ذرت ، , ساقه (ساقه و برگ)، کاه از گندم یا برنج استخراج می‌شود،
اتانول چگونه حمل می شود؟

کامیون‌ها و ترابری راه‌آهن ریلی، متداول ترین روش  برای انتقال اتانول به پایانه‌های باربری هستند، در حال حاضر اتانول توسط خطوط لوله انتقال داده نمی‌شود که برای محصولات نفتی طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این حال تعداد کمی از شرکت‌ها اتانول را به این روش تست می‌کنند.

 
کاربرد اتانول کجا است؟

اتانول سوخت مناسب برای استفاده در موتورهای اشتعال تراکمی است. اتانول عدد اکتان را بالا می برد و به عنوان یک افزونه جانبی در موتور های بنزینی به کار می رود.

این سوخت می‌تواند به عنوان یک افزودنی برای دیزل (بیودیزل مورد استفاده قرار گیرد. در صنعت شیمیایی، اتانول به عنوان ماده خام مهم محسوب می‌شود.
سود خالص انرژی در تولید

تولید اتانول به سود خالص انرژی منجر می‌شود – طبق برخی تحلیل معتبر – چرخه عمر – تولید حدود ۶۷ درصد بیشتر از تولید انرژی و فرآوری ذرت به اتانول است.تعادل انرژی اغلب می‌تواند گمراه‌کننده باشد، چرا که صنعت اتانول به سرعت در حال تغییر است تا بازده بیشتری بدست آورد و محصولات دارای ارزش افزوده بیشتری را از مقدار ماده خام تولید کند.

یکی از راه های افزایش این کارآیی ، ایجاد اتانول سلولزی از محصول DDGS است که در حال حاضر در کارخانه اتانول قرار دارد و به جای گاز طبیعی از کباب های ذرت و بخار ذرت (برگ و ساقه) استفاده می کند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد