اسید هیدروکلریک (HCl) کاربردهایش

اسید هیدروکلریک (HCl) کاربردهایش

وقتی گاز هیدروژن (HCl) در آب حل می‌شود یک ترکیب شیمیایی به نام اسید هیدروکلریک  شکل می‌گیرد. این یک محلول بدون بو و بی‌رنگ هیدروژن، کلر در آب است. همچنین به عنوان اسید muriatic و یا سالید نمک شناخته می‌شود.اسید هیدروکلریک / اسید موریاتیک یک ترکیب شیمیایی بسیار خورنده است و دارای چندین کاربرد / کاربرد است.

در اینجا چند کاربرد / کاربرد اسید موریاتیک / اسید هیدروکلریک وجود دارد:

 
۱٫ برای تولید ترکیبات آلی

اسید هیدروکلریک / اسید موریاتیک دارای چندین کاربرد صنعتی است و یکی از این کاربردها در تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و وینیل کلرید برای PVC است.همچنین در تولید سایر ترکیبات آلی مانند بیسفنول A نیز مورد استفاده قرار می گیرد که در محصولات دارویی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 
۲٫ برای تولید ترکیبات معدنی

اسید هیدروکلریک / موریاتیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، تولید ترکیبات معدنی مانند مواد شیمیایی تصفیه آب مانند کلرید پلی آلومینیوم (PAC) و کلرید آهن (III) ،که به عنوان عوامل انعقادی و لخته سازی در تولید آب آشامیدنی ، تصفیه فاضلاب و تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند.

 
۳٫ برای از بین بردن لکه های فلزی

این اسید اگر چه بسیار خورنده است، از آن برای پاک کردن لکه‌ها از فلزات استفاده می‌شود.این اسید می‌تواند آهن، مس، برنج و فلزات دیگر را تمیز کند؛ با این حال باید با افزودن ۹ قسمت آب به ۱ بخش از اسید آن را رقیق کرد.نباید از آن مستقیماً در فلزات استفاده کرد چون یک عامل تمیز کننده بسیار قدرتمند است.

 
۴- برای تمیز کردن استخرها

اگرچه استخرها را می توان با مواد شوینده و اسکراب های معمولی تمیز کرد ،از بین بردن برخی لکه ها که بین کاشی ها چسبیده اند ، کار آسانی نیست. در این حالت ، اسید موریاتیک / هیدروکلریک اسید مفید است.در اینجا نیز باید ۱۰ قسمت آب را به ۱ قسمت اسید اضافه کنید تا یک محلول برای تمیز کردن استخر تهیه شود.

 
۵- برای هضم غذاهاپ

هیدروکلریک اسید در معده بدن انسان نیز وجود دارد که به هضم غذاها کمک می کند. محتویات معده را اسیدی می کند.

 
۶. برای تصفیه نمک خوراکی

اسید هیدروکلریک / موریاتیک برای خالص کردن نمک سفره استفاده می شود. برای تنظیم اسیدیته (pH) محلول ها استفاده می شود. برای کنترل pH محصولات دارویی ، غذاها و آب آشامیدنی استفاده می شود.

همچنین از آن برای خنثی کردن جریان‌های زباله (حاوی مواد قلیایی) استفاده می‌شود.

۸. برای بازسازی مبدل‌های یونی

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد