کاربرد های اسید هیدروکلریک

کاربرد های اسید هیدروکلریک

اسید هیدروکلریک زمانی شکل می‌گیرد که گاز کلرید در آب مخلوط می‌شود.

زمانی که واکنش رخ می‌دهد، اسید کلروهیدریک بوی تندی می‌دهد و اساساً یک محلول بی‌رنگ است.هر مولکول HCl از یک نسبت هیدروژن و کلر تشکیل شده‌است.این یک ترکیب شیمیایی بسیار خورنده است و می‌تواند بسیار سمی باشد.

 
کاربرد های اسید هیدروکلریک

یک چیز جالب در مورد اسید هیدروکلریک این است که شکم ما این ماده شیمیایی را طبیعی می‌سازد که به هضم غذا کمک می‌کند. اسید هیدروکلریک محتویات معده را تمیز می‌کند.این اسید در درجه اول در چندین صنعت مثل لاستیک، نساجی و حتی در عکاسی کاربرد فراوانی دارد .

این ماده یکی از مواد رایج در خانه است. با این حال، استفاده زیادی از اسید هیدروکلریک وجود دارد. این روش در فرآوری فولاد، در تولید باتری‌ها، وسایل آتش‌بازی و غیره استفاده می‌شود. بیایید نگاهی به برخی از کاربردهای در جزئیات بیندازیم.

 
۵ کاربرد متداول اسید هیدروکلریک

    تولید ترکیبات آلی
    تولید ترکیبات معدنی
    از بین بردن لکه های فلزی
    تولید روغن
    تصفیه نمک خوراکی، و کنترل pH

۱. تولید ترکیبات آلی
اسید هیدروکلریک / در تولید ترکیبات آلی مانند وینیل کلرید و دی کلرواتان برای پلاستیک یا PVC (پلی وینیل کلرید) ، بیسفنول A و بسیاری دیگر استفاده می شود.
۲٫ تولید ترکیبات معدنی

از این اسید برای تهیه ترکیباتی استفاده می شود که به عنوان مواد شیمیایی تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از نمونه ها شامل کلرید پلی آلومینیوم (PAC) ، کلرید آهن (III) ، اسید فریک ، کربوهیدرات آلومینیومی است که در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

  همچنین در بازسازی رزینهای تبادل یونی مورد استفاده قرار می گیرد و بطور ویژه برای شستشوی کاتیون ها از رزین ها استفاده می شود.
۳٫ از بین بردن لکه های فلزی و تمیز کردن سنگ و کاشی

اسید هیدروکلریک بسیار خورنده است و به دلیل همین طبیعت از آن به عنوان ماده شیمیایی برای از بین بردن لکه ها یا زنگ زدگی به ویژه از فلزاتی مانند آهن ، مس و سایر مواد استفاده می شود.

این ماده  اغلب به صورت رقیق استفاده می شود. اسید هیدروکلریک معمولاً برای تمیز کردن کاشی ها در آشپزخانه ها و حمام ها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین ضد عفونی کننده می باشد.

 
۴٫تولید روغن

هیدروکلریک اسید در تولید نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی، HCl به یک صخره تزریق می‌شود که در آن به دلیل واکنش سنگ ساختار حفره بزرگ را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر، این به میزان قابل‌توجهی در تولید نفت ، این ماده به ما کمک می‌کند.

اینها برخی از کاربردهای رایج از این اسید است. برای دانستن بیشتر در مورد خواص و ساختار اسیدها و پایگاه‌هایی که می‌توانید از سایت BYJU دیدن کنید .
۵٫ تصفیه نمک خوراکی، و کنترل pH

این اسید برای تصفیه نمک های خوراکی استفاده می شود.
علاوه بر این ، HCl بیشتر برای تنظیم اسیدیته (pH) محلول ها مورد استفاده قرار می گیرد و از آن در کنترل pH محصولات دارویی ، غذاها و آب استفاده می شود.

 
سوالات متداول در مورد کاربرد اسید هیدروکلریک

 
اسید هیدروکلریک برای چه مواردی استفاده می شود؟

در ساخت باتری ، لامپهای فتوفلاش و آتش بازی از اسید هیدروکلریک نیز استفاده می شود.
حتی برای تولید قند و تولید ژلاتین نیز استفاده می شود.
آیا اسید هیدروکلریک خطرناک است؟

اسید هیدروکلریک به عنوان ماده سمی شناخته می‌شود. مه های رقیق ممکن است حاوی اسید هیدروکلریک رقیق  باشد که به نام دود باروت معروف است.

 
آیا اسید کلرهیدریک یه ترکیب هست؟

کلرید هیدروژن (HCl) ، مخلوط هیدروژن و کلر از عناصر ، گاز در دمای و فشار اتمسفر است. اسید هیدروکلریک یک محلول گاز آب محسوب می شود.
آیا HCl یک اسید فرار است؟

اسید هیدروکلریک یک ماده متغیر است و تقطیر غشایی آن را از حلال ها جدا می‌کند.

 
نام دیگر اسید هیدروکلریک چیست؟

یک اسید خورنده قوی که به طور گسترده ای به عنوان معرف در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این با حل کلرید آب از هیدروژن تشکیل می شود. GASTRIC ACID جزء اسید هیدروکلریک اسید GASTRIC JUICE است

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت بازرگانی رایان شیمی میباشد و هرگونه کپی برداری از غیر مجاز و حرام میباشد